Cutia electronică de puncte cu limitator de turație este responsabilă pentru controlul energiei Pro-Mag 44.; Pickup-ul magnetic din generator furnizează semnalul reluctor în timp ce cutia se ocupă de restul : și anume scânteia de lungă durată și timpul de creștere rapidă.Circuitele electronice MSD eliberează puterea generatorului către bobină instantaneu și la putere maximă. Bobina produce instantaneu o lovitură incredibilă de tensiune pentru a ioniza golul dopului. Curentul preia apoi, asigurându-se că nitro-metanul este aprins! Cutia electronică de puncte menține curentul electric care curge prin ștecher pentru o rotație completă de 26 de euro : a arborelui cotit, asigurând o combustie completă.O carcasă puternică din aluminiu turnat oferă o bază solidă de montare pentru electronică, precum și un radiator excelent. Pentru protecție împotriva vibrațiilor de 300 mph, circuitele primesc un strat greu de compus Humi-Seal. Modulele RPM trebuie achiziționate separat.; Modulul de comandă a aprinderii MSD 8147.